V petek, 9. decembra 2022, smo se z učenci zgodovinskega in nemškega krožka odpravili na strokovno ekskurzijo v Maribor.  Naš program je obsegal naslednja področja:

1. Ogled inštalacije/razstave »šest milijonov ladjic za šest milijonov žrtev«Karizmatični profesor zgodovine in geografije na mariborski srednji ekonomski šoli in gimnaziji Boris Krabonja, ki je tudi vodja neprofitnega humanitarnega društva Up-ornik, je v prostorih Metalne na Teznu skupaj z ekipo odprl umetniško inštalacijo, ki spominja na koncentracijsko taborišče v poljskem Auschwitzu. Kot opomin in opozorilo, kam lahko vodi človeška blaznost, je razstavljenih 6 milijonov ladjic iz papirja, ki ponazarjajo število pobitih Judov med drugo svetovno vojno, in ki smo jih v prejšnjem šolskem letu gubali tudi na naši šoli.
  2. Ogled glavnih znamenitosti Maribora – zgodovinski vidik (Stolna cerkev, grob in spomenik Antona M. Slomška, Glavni trg, Frančiskanska cerkev, Spomenik NOB na Trgu svobode – Kodzak, Mariborski grad).
  3. Sprehod po božično okrašenem mestu in obisk božičnih stojnic.
  4. Obisk Avstrijskega in švicarskega oddelka Univerzitetne knjižnice Maribor.
  5. Ogled Verdijeve opere Rigoletto v SNG Maribor

Kljub dežju smo preživeli izjemno zanimiv, poučen in navdihujoč petkov večer.

Jelka Breznik in Lidija Pelcl Mes